Středoškoláci, ulehčete si přípravu na písemky a zkoušení

18.10.2007 - Jste školou povinní? Pořiďte si program CDstudent, který umí nejen maturitní otázky. Máme pro vás návod, jak na to.

Na internetu existuje velké množství stránek s informacemi pro studenty. Častokrát však pro nalezení konkrétní informace musíte navštívit i více webů. Nebylo by tedy mnohem lehčí, kdyby existovala jediná stránka, která by obsahovala většinu potřebných materiálů? My vám žádný takovýto web nepředstavíme, za to ukážeme zajímavou aplikaci, která by se mohla hodit nejen studentům středních škol – program CDstudent.

Tento jedinečný projekt totiž studentům vysvětlí matematiku, fyziku a chemii, poskytne přehledy anglické a české gramatiky, dějepisu, literatury nebo základů společenských věd a díky množství textů, které obsahuje, bude psaní referátů nebo čtenářského deníku opravdu snadné. Encyklopedie, maturitní otázky či medailonky významných osobností a historické zajímavosti s lexikonem výrazně pomohou zvládnout školu v pohodě.

Centrum referátů obsahuje přes 2 000 textů, které lze využít pro přípravu referátů i z ostatních předmětů. Čtenářský deník obsahuje více než 600 rozborů knih plně pokrývajících látku střední školy. Celkem na vás čeká přes 3 000 stran dokumentů s více než 500 fotografiemi a obrázky. Všechny texty lze vytisknout nebo překopírovat do textového editoru a dále s nimi pracovat.

Stažení a instalace
Domovské stránky produktu naleznete na této adrese. Chcete–li si ho rovnou stáhnout, potom využijte tento odkaz – CDstudent (3,1 MB). Jde o jediný soubor, který se nemusí instalovat. Stačí ho pouze spustit. Je určen pro operační systémy Windows 2000, anebo XP. Software není zdarma, avšak můžete si jeho funkce vyzkoušet v demoverzi.  Ta umožňuje vyzkoušet téměř všechny funkce aplikace a obsahuje ukázkové dokumenty i náhled do Centra referátů. Pro bezproblémových chod je zapotřebí mít instalovaný prohlížeč PDF souborů a také povolený JavaScript a cookies v internetovém prohlížeči.
CDstudent

Jak se zorientovat
Po spuštění aplikace budete informováni, že k prohlížení v demoverzi máte pouze 25 studijních materiálů, a že ty přístupné jsou označeny červenou ikonkou. V horní liště se nachází celkem osm předmětů + čtenářský deník. U každého z nich nechybí přehled látky. Po otevření kategorie se objeví další funkce např. rozbory, lexikon, encyklopedie, medailonky, sbírka příkladů, přehled četby atd.

CDstudent

Kategorie dějepis blíže
Pokud se tedy rozhodnete jít studovat například dějepis, klikněte na toto tlačítko a zobrazí se volby: přehled látky, encyklopedie/maturitní otázka, medailonky a lexikon. V úvodním okně si můžete přečíst, k čemu jaká volba slouží a co se díky ní dozvíte. Některé látky se budou otevírat přímo v okně aplikace, jiné zase v prohlížeči PDF souboru. Takovéto texty poznáte podle ikonky s nápisem PDF.
CDstudent

Pokud byste narazili na nějakou nesrovnalost, špatný letopočet, jméno, či jinou chybu, můžete pomoci autorům softwaru a tuto nesrovnalost nahlásit. Nemusíte však otevírat e–mailového klienta. Stačí, když kliknete na tlačítko Zaslat připomínku. Otevře se okno, kde již bude předvyplněno k jaké kategorii máte připomínku a vy ji jen popíšete. Připomínky se však zpracovávají bohužel jednou za půl roku, takže okamžité nápravy se nedočkáte.
CDstudent

Vyhledání a tisk
Dostanete–li za domácí úkol zpracovat například referát na nějaké téma a vy nevíte, kde ho v aplikaci CDstudent najdete, zkuste využít funkce Hledání. Díky ní můžete některé důležité informace najít mnohem rychleji. Avšak hledá je pouze v encyklopedii, čtenářském deníku a medailoncích. Navíc neumí slova ohýbat, takže po zadání slova Lucemburk nic nenalezne, ale pokud zadáte Lucemburků, tak už ano. Zkrátka musíte znát přesný výraz, jaký je uveden v materiálech a to není praktické. Vyhledávání tedy poněkud pokulhává. Mnohem lépe na tom je volba Tisk. Ta otevřený dokument připraví pro vaši tiskárnu, takže se nestane, že by se vytiskla pouze jeho část.

Centrum referátů
Poslední možností, kde získat další materiály je Centrum referátů. Zde na vás čeká na 2 000 referátů a seminárních prací. Referáty studentů jsou opravovány redaktory. Abyste k nim měli přístup, musíte vlastnit nejen plnou verzi produktu, ale také mít přistup k internetu. Uloženy jsou totiž na serveru CDstudent. Nejprve musíte provést registraci a tím získáte přístupové jméno a heslo. Jde sice o on–line službu, ale tu je možné využívat pouze přes program a nikoliv přímo z internetu na stránce CDstudent.
CDstudent

Závěrem
Pokud patříte mezi ty, kteří mají studentské roky již dávno za sebou, ale tu a tam zjistíte, že jste z učiva střední školy již řadu informací zapomněli, potom se posaďte k PC a vyzkoušejte tento program. Účinným způsobem si osvěžíte základy a určitě se dozvíte mnoho nového. Středoškolákům snad ani nemusíme připomínat, že v CDstudentovi naleznou řadu studijního materiálu pro pozdější složení zkoušky z dospělosti. Plná verze vás přijde na celkem přijatelných 399 Kč. No nebyl by to skvělý vánoční dárek pro vašeho studenta?

Zdroj

http://technet.idnes.cz/stredoskolaci-ulehcete-si-pripravu-na-pisemky-a-zkouseni-pm6-/software.asp?c=A071004_164924_software_dvr