CDstudent - škola v pohodě

CDstudent Dnes ti přinášíme recenzi na CD, které by se hodilo do šuplíku každého studenta. Pokud hledáš na internetu právě probíranou látku, referát či se ti nechce dělat tahák, tak je právě CDstudent tím, co hledáš. Více informací najdeš uvnitř článku.

CDstudent

Taháky, referáty, čtenářský deník…

I tobě se určitě někdy stalo, že jsi hledal na internetu zdroj pro svůj referát či doháněl resty v zápisech do čtenářského deníku. Někdy není lehké najít přesně to, co potřebuješ, nehledě na to, že kvalita některých referátů, které se na internetu pohybují je značně pochybná a zdroje neověřené. Podobně je to i s taháky do školy. Kdy naposledy si látku neovládal tak, že sis musel napsat tahák? A kolik práce dá takový tahák vypracovat? Všechny tyto a mnohé další problémy ti vyřeší CDstudent.

CDstudent

Co je to CDstudent?

CDstudent je CD-ROM, na kterém najdeš shrnutí látky základních a středních škol z odvětví českého jazyka, matematiky, literatury, chemie, dějepisu, fyziky, společenských věd a v neposlední řadě také přípravu na maturitní zkoušky a přijímačky na vysoké školy. Nedílnou součástí tohoto CD je také centrum referátů, ve kterém najdeš pravidelně aktualizované texty, vše zcela precizně napsané a z ověřených a důvěryhodných zdrojů.

První dojmy z výukového CD

Když vložíš zakoupené CD do mechaniky, nezačnou na tebe vyskakovat žádná okna Internet Exploreru či jiného prohlížeče. CDstudent totiž běží jako samostatná aplikace ve vlastním browseru, který se otevře automaticky po vložení CD. Na první pohled překvapí a oslní nenásilná, ale elegantní grafika, ve které je zpracováno celé CD a díky které se stane jeho prohlížení celkem příjemnou záležitostí. V pravé horní části je několik tlačítek, které znázorňují nápovědu, ve které najdeš spoustu odpovědí na tvé případné dotazy, hledání pro rychlou orientaci v množství učiva nebo odkaz pro oznámení tvé připomínky výrobcům CDstudent. Nachází se tam také tlačítko tisk, které rozebereme později více dopodrobna. Na druhé straně nahoře najdeš šipky pro přechod zpět a vzad, jako je to obvyklé ve webových prohlížečích.

Hned pod touto oblastí vykukuje elegantní hlavní menu, z kterého si vybereš odvětví, které tě zajímá a po kliku na něj se ti objeví i submenu s podrobnější nabídkou předmětu. Každou sekci doprovází také ilustrační obrázek a doprovodný text, který přiblíží obsah sekce.

Cdstudent

Centrum referátů, ve kterém se neztratíš

Jako první funkci výukového CD-ROMu, kterou ti představím, jsem si vybral centrum referátů, jelikož je to asi nejdynamičtější aplikace tohoto CD. Každý uživatel, který si CDstudent zakoupí, obdrží unikátní identifikační kód, který najde natisknutý přímo na CD a ten slouží k autorizaci přístupu do centra referátů. Centrum referátů se nenachází přímo na CD a kvůli jeho aktuálnosti je potřeba připojení k internetu. K přístupu do něj je nutné se bezplatně zaregistrovat vyplněním formuláře a poté se už jen přihlásit. Centrum referátů je rozsáhlou databází textů vysoké kvality ze všech oborů. Jak jsem psal v úvodu článku, texty na internetu jsou z větší části nedůvěryhodné, ale zde kvalitu zaručí tým redaktorů, kteří toto centrum spravují a přidávají stále nové texty. V současné době toto centrum obsahuje více než 2000 referátů a autoři slibují, že se tento počet bude neustále navyšovat a sortiment textů se bude rozrůstat. Centrum referátů také umožňuje přidat si do složky v menu tvé oblíbené referáty a zrychlit tak jejich další hledání.

CDstudent

Sbírka příkladů a přehledy látek

Pomocí sbírky příkladů si můžeš otestovat své vědomosti z matematiky a fyziky. Příklady jsou sestaveny tak, že je uvedena úloha, místo na její řešení a na konci dopodrobna rozebrané řešení příkladu. Můžeš si tak vyzkoušet, jak si na tom s probíranou látkou nebo si zopakovat něco, co není ve škole zrovna aktuální. Elektronické přehledy látek tě potom stručným zápisem informují o jednotlivých tématických bodech jako je třeba Velká Morava v dějepisu nebo ti poskytnou třeba rozbor poezie v českém jazyce. Příklady či výklady látky jsou obohaceny o barevné obrázky, fotky, grafy a další účinné ilustrační prvky.

CDstudent

Encyklopedie a maturitní otázky

V encyklopedii najdeš kompletní přehledy probíraných látek hlavně středoškolského učiva z literatury a dějepisu. To je užitečné nejen jako příprava na zkoušení, ale hlavně jako možná pomůcka pro úspěšné zvládnutí zkoušek dospělosti. Svojí podobou tato encyklopedie připomíná encyklopedii Wikipedia, jelikož je odkazy propojena s medailonky, o kterých si povíme za chvíli a je také doplněna o mnoho fotografií a dalších ilustrací. Kopírování ani tisk těchto textů, které se mnohdy hodí jako námět na referáty, není samozřejmě žádným problémem.

CDstudent

Medailonky významných osobností

V historii nebo v současnosti je mnoho významných lidí, které stojí za to si připomenout nebo se o nich něco více dozvědět. Tuto funkci plní na CDstudent medailonky. V medailoncích jsou podrobně popsané ty nejvýznamnější osoby naší historie i současnosti, ať už jsou to spisovatelé, slavní vojevůdci, bojovníci nebo tyrani. Každý medailonek obsahuje základní informace, větsina z nich i podrobnější informace a fotografii popisované osoby. Tyto informace nejsou k zahození hlavně při tvorbě referátů či životopisů některých osobností.

CDstudent

Přehledy látek neboli taháky

Tím, co se asi nejvíce dá prakticky využít, jsou tisknutelné přehledy látek, tedy nám dobře známé taháky. Všechny látky jsou jasně, ale velice stručně popsané v těchto tahácích, které najdeme na CD v PDF formátu a snadno si je můžeš vytisknout. Pro otevření taháků je potřeba mít na svém počítači nainstalovaný program Acrobat Reader nebo jakýkoliv program vhodný pro čtení PDF souborů a následnému tisku poté už nic nebrání. Toto shrnutí však nemusí nutně sloužit jako tahák, ale třeba jako opakování veškerého důležitého učiva, to už záleží na každém z vás.

CDstudent

Tisk z aplikace CDstudent

Jako poslední, ale nutno říci, že velice důležitý prvek jsme otestovali použitelnost textů formou kopírování do externích textových editorů a tisknutí z aplikace. S tiskem nenastaly vůbec žádné problém, stačí pouze zadat tisk v horním pravém rohu, který jsem popisoval již na začátku článku, a v aplikaci se ti objeví náhled tisknutelného dokumentu. Tisknout se dá prakticky vše, od úvodní obrazovky s popisem, přes přehledy, příklady, referáty až po již zmiňované taháky. S kopírováním také problém není, stačí označit text, stisknout nám velice známé kombinace tlačítek a text už můžeme samostatně formulovat v textovém editoru.

Hodnocení na závěr

Toto CD je velice zdařilým pomocníkem pro každého, kdo chce být ve škole opravdu dobrý. Do budoucna bych uvítal hlavně rozšíření sekce s referáty, protože v té, i přes její obsáhlost, spousta pojmů chybí, co do kvality textu však nemám co vytknout. Pokud máš o toto CD zájem, navštiv stránky výrobce, kterému děkujeme za bezplatné zaslání jednoho CDstudent pro čerpání materiálu na tuto recenzi, nebo si stáhni demoverzi ze stránek výrobce, případně z jiného zdroje na Stahuj.cz. Plnou verzi si pak můžeš zakoupit za 599,– Kč + dobírkové poštovné.

Úterý 26. 06. 2007, 23.59 | Za školou | 0 komentářů | 257x | Tiskni!

Zdroj

http://deelay.cz/2-cdstudent-skola-v-pohode.html